Aspirační terapie pro léčbu obezity - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Aspirační terapie pro léčbu obezity

Aspirační terapie pro léčbu obezity

autor: estation

Aspirační terapie

Zdravotní obtíže způsobené obezitou mají velký vliv na náš každodenní život, zejména na psychiku. Zvýšení fyzické aktivity v kombinaci se zdravým stravováním je nejvhodnější, existuje ale i podpůrná metoda, která funguje v případě, že se boj s vůlí a vlastními návyky nedaří vyhrát.

Co je aspirační terapie?

Jde o novou metodu hubnutí založenou na odsávání (aspiraci) natráveného jídla pomocí sondy zavedené přes břišní stěnu. Je to minimálně invazivní metoda, při které může pacient krátce po zákroku odejít domů. Využívá tzv. perkutánní endoskopickou gastrostomii (PEG), což je tenká sonda, která je zavedena přes kůži břišní stěny do žaludku. Zavedení hadičky do žaludku pacienta touto metodou je v medicíně celkem obvyklý zákrok. Původně byl používán pouze pro vyživování nemocných, nyní se využívá i při léčbě obezity.

Za touto metodou stojí skupina lékařů z východního pobřeží USA, kde sídlí i samotný výrobce. Zatím se používá pouze ve své domovině a Česká republika je společně se Švédskem první zemí v Evropě, kde se začala v září 2012 ve Fakultní nemocnici Ostrava aplikovat.

Kolik kilo jde dolů?

Při klinickém testování metody ve Spojených státech a v Mexiku pacienti v prvním roce zhubli v průměru až 20 kg (49 % úbytek jejich nadváhy – tzv. % EWL). Nejúspěšnější z nich dokonce dosáhli normální hmotnosti – pod 25 BMI a dlouhodobě si ji udržují. Více z publikované klinické studie naleznete na http://www.aspirebariatrics.com/uploads/9/2/4/5/9245282/clnicalresultsposter.jpg

Názor odborníka
„Metoda je založena na jednoduchém principu, je bez následků a kdykoliv odstranitelná. Vůči chirurgii vykazuje podstatně méně komplikací a za nižší cenu. Navíc nedochází k nevratným změnám v zažívacím traktu pacienta.
Ten po ní může podstoupit jakýkoliv další zákrok a pravděpodobnost dosažení výrazné redukce hmotnosti je téměř 100%. Kombinaci těchto výhod bychom těžko hledali u jiných dostupných metod,“ říká gastroenterolog Evžen Machytka z Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, který stojí mimo jiné za zavedením proteinové –
ketogenní diety KEN či kombinované metody, při níž se pacientům aplikuje botulotoxin.

Pro koho je vhodná?

Může se aplikovat u pacientů s BMI v rozmezí 35–55 kg/m2, kterým se nepodařilo uspět v hubnutí prostřednictvím cvičení a diet. Pacienti musejí být ochotni aspirovat zhruba 20 minut po většině jídel, pravidelně docházet na kontroly k lékaři a účastnit se poradenství o stravě a životním stylu, aby získali nový, zdravější přístup.

Jak funguje?

Portem přes břišní stěnu je z žaludku vyvedena gumová hadička, kterou si pacient sám cca 20 minut po jídle připojí na přenosný aspirátor. Aspirační zařízení mu vysaje částečně natrávený obsah žaludku, a tím se sníží počet kalorií před jejich vstřebáním. Poté lze aspirátor odejmout a port uzavřít jednoduchou chlopní s uzávěrem.

Průběh terapie

Nejedná se o chirurgický zákrok. Aplikace hadičky trvá přibližně 15 minut a nevyžaduje uspání pacienta ani jeho hospitalizaci. Pacient je pouze utlumen zklidňujícími léky jako při běžném endoskopickém vyšetření. V místě průchodu hadičky břišní stěnou je aplikována injekce k místnímu znecitlivění. Na rozdíl od bandáže žaludku se jedná o relativně jednoduchý a především šetrný zákrok, který nevyžaduje komplikovaná předoperační vyšetření.
Kde:
Fakultní nemocnice Ostrava, 17. listopadu 1790, Ostrava-Poruba, tel.: 597 371 111, www.fno.cz, provádí MUDr. Evžen Machytka, Ph.D.
Cena:
cca 60 000 Kč, pojištovna zákrok nehradí

KONTRAINDIKACE

Mezi kontraindikace perkutánní endoskopické gastrostomie patří:
Nezavedení endoskopu do žaludku.
Oběhová nestabilita.
Operace žaludku nebo střev v minulosti.
Karcinom žaludku či vředy.
Akutní fáze onemocnění, časná fáze po operaci, šokový stav, náhlé příhody břišní, akutní krvácení do gastrointestinálního ústrojí.
Relativní kontraindikací je např. akutní pankreatitida, neztišitelné zvracení a těžký průjem.

Názor odborníka
„Obezitologické kliniky často doslova z čirého zoufalství navrhují obézním tzv. bariatrické postupy, to znamená různé typy chirurgických zákroků na gastrointestinálním traktu. Přitom tyto postupy logicky přinášejí jisté ne zcela zanedbatelné riziko vážných komplikací především v případě, kdy pacient trpí nějakými jinými zdravotními obtížemi. Aspirační terapie je z mého pohledu mnohem lepší varianta běžné praxe osob, které podlehly bulimii (zvracení po přejedení). Pro mnoho obézních je to především a doslova „světlo na konci tunelu“. Nyní však jde o to, jaká „nečekaná překvapení“ mohou nastat po její aplikaci. To se pochopitelně dovíme až poté, co budeme sledovat po významně dlouhou dobu pacienty, kteří tento zákrok absolvovali.“
RNDr. Petr Fořt, CSc., odborník na dietologii

 

Související články