Proč (ne)šedivět? - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Proč (ne)šedivět?

Proč (ne)šedivět?

autor: Redakce

Máte mít šediny, nebo ne?

Kdybychom žili v dokonalém světě, přesně bychom znali okamžik, kdy naše vlasy začnou šedivět. Bohužel v něm ale nežijeme, a tak nikdo přesně neví, kdy se tak stane. Víme jen to, že k tomu jednou dojde. Ať už se rozhodnete své šediny zakrýt, nebo je s pýchou nosit, je důležité vědět, jak by měly vypadat a jak o ně správně pečovat.

To, že budeme mít šediny, je bohužel nevyhnutelné. Pro všechny. Jediné, co nevíme, je to, kdy se objeví a jak tmavé nebo světlé budou.

Prevence, ochrana a regenerace poškozených vlasů

Teorie barev

Všichni se rodíme s vlasy určité barvy, které postupně mohou zesvětlat nebo ztmavnout. Nejčastěji po celou dobu našeho života tmavnou. Barva našich vlasů je produkována melanocyty, které fyzicky vytvářejí pigment, jenž dává vlasům jejich přirozenou barvu. Množství melaninu a to, jak je koncentrovaný, určuje, zda jsou vlasy světlé, nebo tmavé. Více eumelaninu (černé a hnědé barvivo) má za následek tmavší vlasy, více feomelaninu (červené a žluté barvivo) zase generuje vlasy světlejší nebo do zrzava.

Příčiny šedivění

„V průběhu let se množství melaninu ve vlasech začíná postupně snižovat, přičemž v určitém okamžiku se jeho produkce zastaví úplně,“ vysvětluje dermatoložka Margo Weisharová z amerického Spring House. Příčiny zastavení přitom mohou být různé. Jednou z nich je například věk nebo příliš mnoho stresu, dále některé auto-imunitní poruchy, jako je vitiligo či alopecia areata, ale také kouření, nedostatek vitaminu B, problémy se štítnou žlázou, hormonální změny, a dokonce i nahromadění oxidačního stresu ve vlasových folikulech.
Newyorská dermatoložka Wendy Epsteinová to vysvětluje tak, že melanocyty ve vlasech mají určitou životnost, která je zcela ve shodě s životním cyklem vlasů na pokožce hlavy. Když jdou vlasy do klidové fáze svého růstu, melanocyty ztrácí enzym, který umožňuje melaninu a melanocytům v poslední fázi růstu odumřít. Když vlasy začnou opět růst, nové melanocyty začnou migrovat z vnější části vlasů směrem dolů k reprodukci melaninu. Postupem času jsou buňky, které produkují melanin, trvale poškozené a nemohou už vytvářet další pigment. Ve vlasech pak vznikají dutinky a začínají šedivět, barví se do běla či do stříbrna. Jejich barva závisí na počtu pigmentovaných chloupků oproti těm nepigmentovaným.
„Když si poprvé všimnete několika šedých nebo stříbrných pramenů, můžete si být jisti, že se nějaký pigment ještě vytváří. V průběhu času se pak produkce snižuje, až se zastaví úplně. Pokud se ve vlasech vůbec nenachází melanin, jsou bílé,“ říká doktorka Epsteinová. Šedivé vlasy mají také jinou texturu než pigmentované vlasy. Zatím neexistuje žádný způsob, jak by bylo možné melanin znovu aktivovat. Nezbývá tedy než šediny zakrývat.

Jak zabránit žlutým odstínům

V SALONU:
Šedivé vlasy mohou mít žlutý podtón, který může způsobovat, že i pleť pak vypadá nažloutle. Proto je důležité, aby ti, kteří své šediny přijmou, eliminovali tyto žluté podtóny ve svých vlasech, a to zejména v případě, že jsou přirozeně tmaví. Nejjednodušší způsob, jak toho docílit, je použít stříbrný tónovač. V salonu to trvá zhruba 5 až 15 minut, vlasy jím nejsou nijak zatížené a výsledek vydrží zhruba dva měsíce.
DOMA:
Vybalancovat barvu můžete i pomocí šamponů a kondicionérů.

Šampon
Pro šedé a studené blond odstíny se hodí šampon Dualsenses Silver Shampoo, který neutralizuje nežádoucí žluté tóny a okamžitě obnovuje efekt studených odstínů. Unikátní Fade Stop Formula navíc redukuje blednutí barvy na minimum. Za
300 Kč ve vybraných kadeřnických salonech.

Kondicionér
Rozjasňující, intenzivně hydratující kondicionér ORIBE Silverati vás zbaví nudnosti i žlutých odstínů a zároveň vlasům navrátí mládí, pružnost a lesk. Napomáhá při rozčesávání a za-braňuje lámání vlasů. K dostání za 1 345 Kč ve vybraných kadeřnických salonech a na www.oribe-hair.cz.

Vlasový stimulátor
Intenzivní vlasová kúra obsahuje 21 ampulí vlasového stimulátoru Revitalon po 6 ml účinného roztoku. Ten obsahuje mimo jiné kombinaci vitaminů (biotin, vitamin E), panthenolu a kofeinu, které podporují růst vlasů a normální vlasový cyklus. Za 508 Kč na www.revitalon.cz.

Náš tip:

Tone Enhancing Bonding Shampoo Schwarzkopf Professional má bohatý karamelový tón pro podporu a zachování teplých blond barev. Receptura obsahuje přesnou úroveň teplých pigmentů pro zachování teplých tónů. Je bezsulfátový. 349 Kč, 250 ml,
koupíte v kadeřnických salonech.

Šedivé vlasy – opakující se trend?

Sportovní na krátko střižené vlasy kolorované do šeda, které vznikly inspirací z přehlídkových mol a odnoží světlých a pastelových barev, jsou v poslední době opět velmi populární. A to zejména v zahraničí. Získat tento odstín ale není zdaleka tak lehké, jak se zdá. Získat ho zahrnuje smíchat mnoho barev a také strávit tím spoustu času. Vlasy je třeba nejprve odbarvit, zvláště pokud jsou tmavé, aby poté mohly přijmout šedé nebo stříbrné odstíny. Odbarvené vlasy jsou ovšem náchylnější než ty přirozené nebo barvené. Je proto potřeba jim věnovat více péče a chodit s nimi ke kadeřníkovi častěji. I tak si tento trend ale žádá stále více klientů.

tip H&B

Schwarzkopf Professional má novou řadu BLONDME s Advanced Bonding systémem, která je určená speciálně pro působení s BLONDME barvami. Ty používá kadeřník v salonu a chrání vlasy během zesvětlování, odbarvování a barvení. Bonding technologie aktivně přeměňuje poškozené, polámané a vybledlé vlasy prostřednictvím opětovného propojení a obnovení disulfidových vazeb uvnitř vlasové struktury.

Milujete look šedivých vlasů, ale nevíte, jak ho správně nosit? Pokud jsou vaše vlasy z padesáti procent šedivé, můžete si nechat svůj přirozený odstín.

5 věcí, které jste nevěděli o šedivění vlasů

1
Nezešedivíte přes noc

Nejdete do postele s hlavou plnou tmavých vlasů a nevzbudíte se ráno kompletně šediví. Takhle se to neděje. Vlas začíná šedivět z folikulu. Pokaždé když začne růst z folikulu nový, má méně a méně pigmentu. Postupem času tam nezbude vůbec žádný pigment, a k tomu dojde tehdy, když zbystříte bílé nebo šedivé vlasy.

2
Vytrháváním šedin nic moc nezmůžete

Je vcelku běžné, že si ženy první šediny trhají pomocí pinzety nebo vlas rovnou vyškubnou. Zatímco někteří experti tvrdí, že je to tak v pořádku, protože vlas je kompletně odstraněn z kořene, jiní tvrdí, že je lepší je ostříhat, což nenaru-šuje a neničí folikul a vlasovou pokožku. Bez ohledu na to, jak vlas odstraníte, každý nový bude růst stejně zpět na svém místě.

3
Genetika hraje větší roli, než si myslíte

Pokud vaši rodiče či prarodiče měli šedé či bílé vlasy už v raném věku, je velká pravděpodobnost, že vy je budete mít také. Ztráta pigmentu, potažmo šedé vlasy se totiž dědí geneticky.

4
Vaše přírodní barva vlasů určuje, zda budete bělovlasí, či šedovlasí

Důvod, proč můžete mít jednu barvu přes druhou, má co do činění s tím, jak moc tmavý melanin ve vlasech máte. Když máte sklon k šedivým vlasům, máte ve svých přirozených vlasech více tmavého pigmentu. Bílé vlasy jsou běžnější u těch, kdo tíhnou být přirozeně více blond.

5
Zhruba od 50 let máte polovinu vlasů šedivou

Podle dermatoložky Margo Weisharové, když žena dosáhne padesáti let, má zhruba 50 % vlasů šedivých. Existují samozřejmě výjimky. Některé ženy mají jen tu a tam pár roztroušených šedivých vlasů a některé nemají dokonce téměř žádné a jsou schopny bez problémů stále nosit svou přirozenou barvu.

Zakrývání šedin

Krytí šedin je komplikované. Existuje mnoho možností, jak to udělat, většinou vám ale jen odborník dokáže správně poradit, jak na to. Pokud objevíte šediny, můžete před další návštěvou salonu využít tyto rychlé a efektivní způsoby, jak je dočasně i dlouhodobě zakrýt.

Rychlé krytí šedin 01

Korektor šedin Magic Retouch
Vlasový korektor šedin a odrostů od L´Oréal Paris dokonale zakryje šediny už během chvilky. Stačí pouze 3 vteřiny a vaše vlasy budou vypadat jako po návštěvě salonu. Sjednocuje i barevný odstín.
V pohodě vystačí až na 30 aplikací barvy. Z vlasů se odstraní umytím. Před použitím dobře protřepejte, aplikujte ze vzdálenosti asi 10 cm na suché vlasy. Za 179 Kč / 75 ml koupíte na www.krasa.cz.

Rychlé krytí šedin 02

Krycí pudr Cover Hair
Snadno se nanáší a výborně přilne k vlasovému vláknu bez jeho obarvení. Existuje v 8 přírodních odstínech. Nanášejte ho pomocí přiloženého kartáče od kořínků až po konečky. V případě potřeby opakujte, dokud nebudou kořínky zcela pokryty a barva vlasů jednotná. Za 1 018 Kč na www.charming4ever.com.

Rychlé krytí šedin 03

Vlasový spray Toppík
(03.jpg)
Root Touch Up Spray Toppík okamžitě pokryje kořínky a šedivé vlasy v období mezi vašimi návštěvami kadeřníka. Každý odstín je speciálně vyvinut s cílem sladit barvu kořínků se zbytkem vlasů. Můžete si tak zvýraznit svoji barvu nebo skrýt tmavé kořínky či šediny.
Cena 390 Kč, 50 ml,
exkluzivně v parfumeriích Sephora.

Rychlé krytí šedin 04

Permanentní barva na vlasy
Herbatint, nejpřírodnější alternativa permanentních barev na vlasy s výtažky z 8 bylin a se 100% pokrytím šedin. Barvy jsou bez amoniaku, resorcinolu, parabenů, alkoholu a parfemace. Nevymývají se, jsou zcela bez odéru a mají velmi jednoduchou aplikaci. Jako jediné jsou dermatologicky testované i na citlivou pokožku. 297 Kč, www.stibio.cz

3 otázky pro…

Martin Loužecký
Profesionální kadeřník, držitel prestižního ocenění Czech and Slovak Hairdressing Awards

Jak lze efektivně řešit šedivění vlasů v salonu?
„Záleží vždy, jak často chce zákaznice docházet do salonu, a také jak moc je vlastně šedivá. Pokud šediny teprve začínají, tak bych zvolil takzvané lokální barvení nebo například promelírování. Vždy bych se přikláněl spíše ke světlejším tónům, ne však příliš zářivým barvám! Přirozené béžové nebo medové tóny lichotí pokožce více. Postupů je opravdu mnoho.”

Jak postupovat, pokud se klientka rozhodne řešit šedivění sama doma? Je to vůbec vhodné?
„Myslím, že to vhodné příliš není. Pokud se však klientka takto rozhodne, bude to řešit sama, pak určitě doporučuji poprosit některé z kadeřnictví, kterému věří, ať jí poradí, jak nejlépe na to. Ať se tam objedná alespoň na konzultaci, ta je většinou bezplatná.”

Je dobré pro zakrytí šedin používat dostupné pudry a spreje?
„Co se týče pudrů a sprejů, v podstatě nejsem proti, když pomůžou! V BlondMe, se kterým pracujeme, je pro tento případ speciální řada White Blending, která obsahuje 4 odstíny: Ice, Sand, Caramel a jako poslední nový odstín Irisé, který obzvlášt doporučuji.”

Související články