Jizvy po akné - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Jizvy po akné

Jizvy po akné

autor: Redakce

Noční můra: Jizvy po akné

Zánětlivý pupínek občas nemine nikoho z nás. Jak se však objeví, tak také bez následků obvykle rychle zmizí. Těžší forma akné však může zanechat spoušť v podobě nevzhledných hrbolků, červených fleků či jizviček. Co s nimi? Jen silná vrstva make-upu vám nepomůže.

Jak jizvy vznikají?

Kvůli zvýšené produkci mazových žláz se ucpávají póry v pokožce. Při zanesení bakteriemi a kvasinkami pak vznikají hnisavé červené pupínky. Mohou se objevit nejen na obličeji či v dekoltu, ale i na zádech. Většina lidí se běžně z akné zotaví bez trvalých následků, některým však po něm zůstanou jizvičky, nejčastěji na obličeji, kde jsou také nejvíce viditelné.

Nejčastější příčiny vzniku jizev

Podle dermatoložky z amerického Houstonu Jennifer Segalové může akné jizvy zanechat z mnoha důvodů. Mimo jiné například kvůli slunci, zánětu nebo škrábání pupínků. Jizvičky mohou být všech možných barev a tvarů, proto je důležité, aby je nejprve viděl odborník. Jen tak se jich lze doopravdy zbavit.

Jak dlouho léčba trvá?

Nejprve je potřeba, aby ustoupily akutní potíže. Vždy záleží na typu jizvy a místě, kde se nachází.

3 způsoby, jak se jizev zbavit

Jizvy, které po akné vznikají, bývají nejčastěji atrofické. Po těžším průběhu akné ale může vzniknout i jizva keloidní. O zvolení vhodné léčby je proto důležité poradit se s odborníkem. Existuje několik metod, jak lze viditelnost jizev po akné zmírnit, či je dokonce odstranit. U těžkých forem se mohou objevovat i rozsáhlá ložiska zjizvené kůže, která se následně ošetřují kombinací léků a nechirurgickými postupy.

1
Ploché hnědé, červené či růžové skvrny

Hyperpigmentace, která doprovází zánět v kůži, na ní často zanechává ploché červené nebo růžové skvrnky. Zbavíte se jich ale velmi snadno. „Zarudnutí je typické pro odpověď organismu na zánět. Tmavé zbarvení je výsledkem toho, že imunitní systém reaguje na akné. Melanocyty se zaktivují, aby produkovaly více melaninu, a výsledkem jsou tmavé skvrny v místech, kde se akné objevilo,“ vysvětluje dermatoložka Kathleen Judgeová z Orlanda.

ŘEŠENÍ: Hyperpigmentace většinou časem zmizí sama od sebe, ale pokud budete o pokožku pečovat, můžete tuto dobu výrazně zkrátit – na týden až tři měsíce.

CHEMICKÝ PEELING: „Ráda kombinuji povrchový chemický peeling s domácím režimem, který zahrnuje krém na opalování s faktorem nejméně 30. Přidaná hodnota peelingu je, že kromě zhojení jizev také pomáhá při samotném akné,“ doplňuje doktorka Segalová.
Cena: Od 1 100 Kč za ošetření

CÉVNÍ LASER: „Pro rychlejší problednutí červených flíčků a jizev doporučuji ošetření cévním laserem V-Beam,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic. Pomáhá odstraňovat povrchové cévky, čímž probledávají červené fleky i jizvičky a zároveň se hojí aktivní akné. Ideální je podstoupit sérii tří ošetření s odstupem cca jednoho měsíce. Ucítíte jen velmi mírné štípání.
Cena: Od 35 Kč za pulz

2
Členité nebo propadlé (atrofické) jizvičky

Existuje vícero typů propadlých jizev, které jsou důsledkem akné. Tři hlavní druhy jsou válcovité jizvy, které mají široké zaoblené hrany, tzv. „boxcar“ jizvy, které jsou také široké, ale mají zřetelnější okraje, a „icepick“ jizvy, které jsou úzké a zasahují hluboko do pokožky.

ŘEŠENÍ: U cystického akné, které po sobě zanechává propadlé jizvy, doporučuje doktorka Segalová návštěvu dermatologa, aby mohl zahájit léčbu medikamenty.

FRAKČNÍ CO2 LASER: „Na vpadlé atrofické jizvičky často používám frakční laser a občas ho v závislosti na hloubce a závažnosti jizev kombinuji se subcizí. Aby se dosáhlo požadovaného výsledku, je potřeba více ošetření, ale viditelný rozdíl je znát už po prvním sezení,“ říká Segalová. Pomáhá bodovitě vybrušovat kůži, díky čemuž se v místě odpařených teček tvoří nová kůže a povrch pleti se vyhlazuje. Počítejte s tím, že pokožka je po zákroku mírně oteklá, začervenalá se stroupky, které se v průběhu tří až šesti týdnů vylupují. Ideální jsou opět tři ošetření.
Cena: Od 500 Kč za ošetření

KYSELINA HYALURONOVÁ: U atrofických jizev je možno využít k jejich vyrovnání s okolní kůží kyselinu hyaluronovou, která se injekčně aplikuje pod jizvu.
Cena: Od 4 000 Kč za ošetření

3
Vyvýšené jizvy

Ne všechny jizvy jsou vpadlé do kůže. Některé udělají pravý opak a postižená oblast se zvedne, podobně jako u ke-loidních jizev. „Vznikají buď při cystickém akné, nebo při neustálém škrábání pokožky. Také se častěji objevují na hrudníku, ramenech a zádech,“ popisuje Segalová. Přestože nejsou tak časté jako vpadlé jizvy, pokožka kvůli nim vypadá jako potažená gumou či provazem.

KOMBINACE METOD: Vypořádat se s nimi pomohou chemické peelingy, steroidové injekce v nižších koncentracích a léčba laserem.

Prevence vzniku jizev

Akné je zapotřebí pečlivě a dlouhodobě ošetřovat, aby se jeho stav zlepšil. Je nutné pleť pravidelně čistit a nesahat si na ni špinavýma rukama, aby se nečistoty a akné nešířily na další části obličeje a těla a neucpávaly se další póry.

Zkuste dodržovat těchto 5 pravidel:

Čistěte pleť pravidelně dvakrát denně a také vždy, když se zpotíte. Pocení může akné zhoršit.

Kosmetika by měla odpovídat typu vaší pleti – tedy nejčastěji mastné až smíšené či problematické. Produkty takové řady jsou adstringentní a nekomedogenní (stahují a neucpávají póry), zároveň bývají hypoalergenní a bez přidaného mýdla, alkoholu i parabenů, a pleť tak zbytečně nedráždí a nezatěžují.

Nepoužívejte žínky, síťové houby nebo cokoliv jiného, co může dráždit pokožku.

Pupínky nemačkejte, nechte pleť léčit přirozeně.

Vyhněte se opalování a soláriím, poškozují kůži, a navíc berte v potaz, že jsou některé prostředky proti akné na ultrafialové (UV) záření velmi citlivé.

tip H&B

Čisticí a zklidňující gel

Pomáhá udržet pleť čistou a zabraňuje tvorbě pupínků. Obsahuje speciální antibakteriální octopirox, který lokálně působí na bakterie aknózního zánětu, a levandulovou silici pro zklidnění. Nanáší se na postižená místa po dobu 7 dní.
283 Kč / 75 ml
V lékárnách a na www.syncare.cz

Zbavuje lesklého vzhledu pleti

Čisticí krém, který redukuje zarudnutí způsobené akné, zároveň reguluje produkci mazu. Chrání epidermis proti nepříznivým vnějším vlivům. Nabízí velice účinné ošetření seboroické pleti bez vysušování epidermis. Stahuje póry.
1 650 Kč / 50 ml
V salonech Biologique Recherche

Přímo na povrchové jizvičky po akné

Díky rozpustnosti tuků a li-pofilních látek lze použít Beta Pre-Peel AHAs Complex 8% na akné a ucpané póry bez podráždění a začervenání.
1 280 Kč
www.dermamed.cz

Vyrovnává nepravidelnosti

Jemný peeling s AHA ovocnými kyselinami s peelingovým indexem 20 zjemňuje, vyrovnává a regeneruje pokožku
a odstraňuje odumřelé buňky. Redukuje nepravidelnosti. Aplikujte každý večer jako kúru po dobu 28 dnů.
1 115 Kč / 30 ml
V salonech a na www.almaf.cz

tip H&B

Vyzkoušejte k vyhlazení jizviček TCA peeling s kyselinou trichloroctovou. Jde o jeden z nejúčinnějších středních až hloubkových peelingů, který koaguluje proteiny v pokožce, což následně vede k odstranění vrstev pokožky. Dochází tak k redukci závažných kožních problémů jako jsou právě jizvičky, pigment či akné. Od 860 Kč za ošetření.

Nutností je návštěva dermatologa

Pokud řešíte závažnější formu akné nebo jeho častější výskyt, nejlépe uděláte, když zamíříte přímo na dermatologii. Tam se postarají nejen o aktivní projevy akné, ale i o následné jizvy a červené fleky.
MEDICOM Clinic, Praha 1,
www.medicomclinic.cz

YES Visage, Praha, Brno, Ostrava, Bratislava,
www.yesvisage.cz

Milamedi, Praha 5,
www.milamedi.cz

 Jizvy se v mnoha případech nedají úplně odstranit, lékaři je ale umí minimalizovat tak, že byste si jich vůbec nevšimli.

názory odborníků

MUDr. Markéta Majerová
Dermatoložka Medicom Clinic

Co se vám na jizvy po akné nejvíce osvědčilo?
„U akné postupuji tak, že pokud se ještě objevují pupínky, hojící se přes červené plošky, které jsou viditelné i několik týdnů, používám cévní laser V-Beam. Pomáhá v hojení pupínků, které se po opakovaných ošetřeních tvoří méně, mnohem rychleji se hojí i červené flíčky. Když je pleť klidná, používám k vyrovnání vkleslých jizviček CO2 laser. Odpařuje pokožku v drobných bodech a ta se vyhlazuje a zároveň se vytváří kolagen a jizvičky se vyplňují. Je zapotřebí aspoň 2–3 ošetření. Pokožka se vyrovnává a jizvičky nejsou na první pohled už tak nápadné.“

MUDr. Hana Plachá
Lékařka estetické medicíny, YES Visage

Co se vám na jizvy po akné nejvíce osvědčilo?
„Ohledně jizviček po akné mám rozhodně nejlepší zkušenost s frakčním CO2 laserem. Počet zákroků vždy závisí na hloubce jizviček. Nemá však cenu provádět více zákroků bezprostředně po sobě, protože ke zlepšení stavu kůže dochází ještě 6 měsíců po provedení zákroku.“

 

Související články