Nemoci dutiny ústní - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Nemoci dutiny ústní

Nemoci dutiny ústní

autor: estation

Když se nemůžete smát

Začínají nenápadně, není ale radno si s nimi zahrávat. V některých případech mohou vést i k dalším závažným onemocněním. Zubní kaz, parodontitida, záněty dásní či afty. To jsou nejčastější onemocnění dutiny ústní. Prozradíme vám, proč vznikají, jak je řešit a také jak jim účinně předcházet, abyste se mohli stále usmívat.

PŘÍČINY ONEMOCNĚNÍ

Vliv na to, v jakém stavu se nachází náš chrup, má mnoho faktorů. Mezi nejčastější patří tyto:
nepravidelná péče
nesprávné čištění zubů
vyhýbání se návštěvám zubaře a dentálního hygienisty
špatné stravování (hodně cukrů a tuků)
nedostatek vitaminů a minerálů

Přibližně 15 až 20 % lidí ve středním věku trpí závažným onemocněním dásní.

01 ZUBNÍ KAZ

Nejčastější onemocnění ústní dutiny vzniká působením bakterií, které pokrývají povrch zubní skloviny. Bakterie narušují sklovinu, a poškozují tak tkáň zubu. Rozkládají sacharidy na organické kyseliny, které sklovinu odvápňují a snižují její tvrdost. Jak zub intenzivně reaguje na teplo a chlad, tak bolí.

Příčiny
Špatná ústní hygiena a nevhodné stravování.

Léčba
Vhodnou léčbu stanoví lékař na základě řádného vyšetření a určení stadia kazu. Prvotní stadium zubního kazu lze již léčit bez vyvrtání, a to pomocí fluoridů nebo ozónem. Pokročilejší stadium si žádá vyvrtání kazu a vyplnění otvoru plombou. Pokud kaz v pokročilém stadiu zasáhl i zubní dřeň, musí se ošetřit kořenové kanálky.

Věděli jste?
Kromě cukru jsou velkým nepřítelem zubní skloviny i citrusy, které jsou sice bohatým zdrojem vitaminu C, ale pro zuby jsou kvůli kyselosti pohromou. Snižují pH v ústech, kvůli čemuž se rozpouštějí minerály zubní skloviny.

Zubní kaz – dědičná záležitost?
Zubní kaz je infekční choroba, která působením kazotvorných bakterií, plaku, stravy a času destruuje tvrdé zubní tkáně. Dědičné mohou být pozice zubů, jejich rotace, počet, tvar, ale kazivost ne. Když se narodí miminko, jeho dutina ústní je sterilní, poté pusinkováním, olizováním dudlíků rodinnými příslušníky předáváme dítěti všechnu naši lásku, ale i bakterie.
MDDr. Karolína Helisová, stomatoložka

ŽVÝKAČKY – ANO, ČI NE?
„Žvýkačky vyrovnávají pH v ústech asi po 20 minutách. Ideální je používat je po jídle, kdy aktivují zvýšenou sekreci slin a částečně mechanicky odstraňují mikrobiální plak ze zubů. Doporučuji žvýkačky bez cukru, maximálně 4krát za den,“ říká dentální hygienistka Lenka Rusinková, DiS.

02 PARODONTITIDA

Jde o zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu. Vzniká jako důsledek působení bakterií, které se usazují na zubech či pod povrchem dásní a uvolňují toxiny. Ty mají za následek vznik zánětu, který se nejprve usadí na dásních a poté i na systému, který plní funkci pevného ukotvení zubů.

Příčiny
Snížená hygiena ústní dutiny, kouření, avitaminózy (nedostatek vitaminů) a zubní kámen.

Léčba
Po konzultaci s lékařem lze nemoc vyléčit správnou hygienou úst. Pomoci vám může i objev českých vědců – chytrá houba /Pythium oligandrum/, která si poradí nejen s parodontitidou, ale i s mykózami, atopickým ekzémem a psoriázou.

tip H&B
1. Nepěnivá zubní pasta Carlotherm® Anti bez fluoru obsahuje karlovarské minerální vřídelní soli a antibakteriální složky. Zabraňuje vzniku zubního kazu a problémům s dásněmi, od 35 Kč, v lékárnách a drogeriích Teta.

2. Zubní pasta Prevdent obsahuje revoluční HAP nano – technologii, která obnovuje a remineralizuje poškozenou zubní sklovinu. Navíc obsahuje xylitol, který zabraňuje vzniku zubního kazu, 699 Kč, www.alldente.shop.

3. Pythie Bio Plus
výplachová ústní voda obsahuje unikátní složení mikroflóry, která příznivě působí v ústní dutině při péči o chrup a dásně, 320 Kč, v lékárnách.

03 ZÁNĚTY DÁSNÍ

Hlavní příčinou zánětu dásní je usazování bakterií v ústní dutině. Vzniká tím zubní plak, jehož toxiny útočí na dásně a způsobují jejich podráždění. Chronický zánět dásní pak vede k jejich krvácení, odhalování zubních krčků a přecitlivělosti chrupu na vnější podněty. Je také předstupněm parodontitidy. Projevuje se malátností, zvýšenou teplotou, zvýšenou tvorbou slin a zápachem z úst. Dásně jsou červené, oteklé, snadno krvácejí. V případě pokročilého zánětu dásní se bakterie z úst mohou dostat do krevního oběhu a způsobovat další vážné zdravotní problémy, např. kardiovaskulární potíže.

Příčiny
Snížená hygiena ústní dutiny, kouření, avitaminózy (nedostatek vitaminů) a zubní kámen.

Léčba
Nejvhodnější je navštívit stomatologa, který situaci zhodnotí a určí další postup. Do té doby můžete dezinfikovat (výplachy úst šalvějí, dezinfekce JOXem apod.) a používat ústní vody s antibakteriálními účinky. K základním předpokladům patří důkladné a pravidelné čištění zubů, a to alespoň dvakrát denně po dobu minimálně pěti minut. Samozřejmostí je používání mezizubního kartáčku a zubní nitě. V rámci prevence je rovněž dobré chodit pravidelně alespoň dvakrát ročně na profesionální dentální hygie-nu, která zahrnuje odstranění plaku a zubního kamene.

Věděli jste?
Studie vědců z Hebrejské univerzity ukázala, že zánět dásní vyvolaný bakteriemi zubního plaku může bránit imunitnímu systému, aby účinně bojoval s nádorovými buňkami. Výsledkem může být dokonce rakovina.

04 AFTY

Jsou to nepříjemné a bolestivé malé puchýřky na povrchu ústní sliznice, které postihují více než 25 % lidí.

Příčiny
Zatím není známo, jak a proč vznikají. Předpokládá se, že souvisejí s nesprávným způsobem stravování, příliš rázným čištěním zubů nebo emočním stresem. Látky, které podněcují vznik aftů, se mohou nacházet v citrusech, ananasu, čokoládě, hořčici či v octu.

Léčba
Vhodné jsou výplachy odvarem ze šalvěje či heřmánku a také zvýšený příjem vitaminů C a B12. Vyhněte se ostrým kořeněným jídlům a konzumaci citrusů.

tip H&B
Ústní voda meridol® Gum Protection pomáhá neutralizovat patogenní bakterie a docílit dlouhodobě zdravé ústní mikroflóry, 168 Kč,
v lékárnách.
Přípravek URGO Filmogel Afty je vhodný na ošetření aft a drobných poranění v dutině ústní. Přispívá k hojení a tiší bolest, 230 Kč, v lékárnách.

2 otázky pro…

MDDr. Karolína Helisová
Vedoucí lékařka a majitelka dentálního centra Karolinum

Pokud někdo trpí chronickým zánětem dásní a pravidelná hygiena nepomáhá, jak to řešit?
„Chronický zánět dásní se projevuje krvácením dásní z příčin nedokonalé ústní hygieny s výskytem plaku, zubního kamene či převislých výplní. Dentální hygienistka pacientovi předvede správnou techniku čištění zubů, ideální pomůcky hygieny, očistí zubní kámen, avšak domácí péče zůstává i přes její péči stále na pacientech. Známé pořekadlo zní: ideální čas čištění zubů je takový, v němž budou zuby perfektně vyčištěny. Existují také záněty dásní, které nejsou podmíněny plakem, ale infekčními chorobami, kouřením, u žen hormonálními vlivy či léky. V praxi jsem dokonce „identifikovala” několik těhotenství a dle krvácivosti dásní i určila pohlaví dítěte.“

V případě, že někdo onemocní parodontózou, bude už trpět celý život, nebo se to dá vyřešit?
„Parodontitis nelze onemocnět, avšak může k ní dojít. Její předchůdce je právě zánět dásní, a když agresivní bakterie proniknou přes gingivální manžetu, začnou napadat závěsný aparát zubu. Samozřejmě existují i geneticky podmíněné parodontózy, ale ve většině případů opět hraje roli nedostatečná hygiena. Pokud je jednou poškozen závěsný aparát zubu, bude zub vždy označován za rizikový a v nejhorším případě dojde k extrakci či samovolnému vypadnutí. Při každém vyšetření provádíme testy závěsného aparátu, tudíž se příznaky parodontózy odhalí již brzy, následnou kvalitní péčí lze parodontitidu zastavit.“

Související články