Bělení zubů - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Bělení zubů

Bělení zubů

autor: estation

Bělení zubů … doma, nebo v ordinaci?

Získat zářivě bílé zuby už není tak jednoduché jak bývávalo dřív. Od roku 2012 platí zákon, který bělení zubů značně zpřísňuje. Jak a kde si tedy můžete nechat vykouzlit hollywoodský úsměv?

Ordinační bělení zubů

O co jde: Využívá se při něm tzv. chemického bělení, které je založeno na působení peroxidu vodíku. V závislosti na jeho koncentraci se odvíjí i doba, kterou pacient v ordinaci stráví. Pro lepší efekt se jako urychlovač používá buď studené světlo, nebo plazmová či UV lampa. Specifickým typem bělení zubů je pak tzv. intradermální bělení, při kterém je bělicí látka aplikována do zubního kanálku. Tato technika se používá kupříkladu pro zuby mrtvé, které jsou standardními procedurami těžko vybělitelné.
Postup: Zuby se nejprve očistí od plaku a pigmentů, poté se pomocí rozvěrače úst izolují všechny měkké tkáně (jazyk, dásně, rty), nanese se bělicí materiál a nechá se určitou dobu působit.
Délka trvání: Od 30 minut do 2 hodin v závislosti na způsobu bělení.
Výhody: Šetrný a odborný přístup zdravotníka, minimalizace vedlejších účinků. Bělení je rychlé a efektivní.
Nevýhody: Zvýšená citlivost zubů 24 hodin po bělení. Vyšší cena.
od 7 000 Kč

Bělení zubů plazmovou lampou ZOOM3 s LED světlem

Výsledky: Vybělení až o 8 odstínů, vydží 1–3 roky.
Výhody: Studené světlo povrch chrupu nezahřívá a zuby tak zbytečně nezatěžuje. Díky specifickému složení bělicího gelu a optimální délce světelného paprsku, který vychází z LED lampy, dochází k maximální efektivitě a pohodlí při tomto typu bělení zubů. Bělení je tak pohodlné, rychlé a efektivní, ale především šetrné k ošetřovaným zubům.
Skupina klinik Mediestetik, Senovážné nám. 23, Praha 1, www.mediest.cz
od 6 000 Kč

„Tato technika patří mezi jeden z nejmodernějších systémů bělení zubů v současné estetické stomatologii. Jeho hlavní výhodou je možnost dosažení zářivě bílého odstínu zubní skloviny i u velmi citlivých zubů, které obvykle negativně reagují na standardní bělicí techniky.“
Dr. Vadym Sherman, Skupina klinik Mediestetik

Kdo může bělit zuby?

Nově smí ordinační bělení provádět pouze stomatolog, nebo pod jeho dohledem dentální hygienista, a to jen ve zdravotnických zařízeních.

Domácí bělení zubů

O co jde: Pacient si bělí zuby doma sám méně koncentrovaným bělicím gelem do 6 % peroxidu vodíku, a to buď za pomoci přesného nosiče vyrobeného „na míru“, nebo několika prefabrikovaných nosičů. Zatímco je u ordinačního bělení díky vysoké koncentraci účinné látky efekt okamžitý, u domácího bělení je doba trvání v řádu dnů až týdnů.
Postup: Lékař či dentální hygienista zhotoví v zubní ordinaci otisk zubů, v zubní laboratoři z otisku odlijí sádrový model a na něj vytvoří z průhledné fólie bělicí nosič, do nějž se následně aplikuje bělicí gel. V druhém případě se gel nanáší do několika již hotových nosičů. Nově musí první aplikaci provést v zubní ordinaci lékař či dentální hygienista, až poté přichází řada na klienta.
Délka trvání: 3 až 8 hodin denně po dobu 14 dnů, záleží na druhu účinné látky.
Výhody: Nižší cena.
Nevýhody: Vlivem snížení koncentrace peroxidu se prodlužuje doba bělení, a to jednak čas aplikace, a jednak se zvyšuje počet aplikací. U prefabrikovaných nosičů je vyšší riziko poškození dásní od vytékajícího gelu.
U prefabrikovaného nosiče od 2 000 Kč (10 ks pro dolní čelist a 10 ks pro horní čelist), u individuálně vytvořeného nosiče i s gely od 3 000 Kč.

„Důrazné varování mám pro všechny, kteří se rozhodnou absolvovat bělení v nějakém kosmetickém salonu. Nejednou jsem se setkal v ordinaci s pacientem, kterému aplikovaný koncentrovaný bělicí prostředek zničil nejen sklovinu, ale i dáseň a kost pod ní. Napravit takové poškození pak trvá měsíce a je to velmi náročné. Kosmetičkám ani zdravotním sestrám bělicí přípravky nad 0,1 % peroxidu vodíku do rukou nepatří a následky mohou být opravdu velmi závažné.“
Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., Asklepion

Výplňové materiály a korunky se již nikdy nevybělí. O bělení proto uvažujte jako o první variantě. Je nutné ho provést před veškerými estetickými pracemi.

Varianta bělení zubů

Pokud nedosáhnete vytouženého úsměvu aplikací bělicího gelu v ordinaci ani pomocí bělicí zubní pasty doma, existují ještě možnosti v podobě keramických fazet či porcelánových korunek.

Na základě požadavků stomatologů se EU rozhodla sjednotit a zpřísnit podmínky bělení. od 31. 10. 2012 platí ohledně použití bělicích přípravků pro domácí bělení tato pravidla:
Volně prodejné bělicí přípravky (prodej přes lékárny, internetové obchody aj.) mohou obsahovat max. množství menší než 0,1 % peroxidu vodíku přítomného nebo uvolněného. Bělicí gely pro domácí bělení pod dohledem zubního lékaře mohou obsahovat max. množství 0,1–6 % peroxidu vodíku přítomného nebo uvolněného (tj. 16 % karbamidu peroxidu) a zároveň:
– u každého cyklu použití je první aplikace vyhrazena pro zubního lékaře nebo k provedení pod jeho přímým dohledem, poté pokračuje pacient doma v dokončení cyklu podle instrukcí lékaře
– distribuce a prodej bělicích gelů s obsahem peroxidu vodíku nad 0,1 % je možná pouze zubním lékařem
Důvod zpřísnění:
Nařízení má za cíl přesunout procedury bělení zubů do ordinací pod lékařský dohled, zvýšit bezpečnost procedury, minimalizovat vedlejší účinky a možná rizika pro zdraví pacienta. V případě ordinačního bělení i nadále zůstávají bělicí přípravky s vysokým obsahem peroxidu vodíku (zpravidla 35 % a více), které slouží výhradně k aplikaci lékařem v ordinaci.

Názor odborníka:

Vítáte zpřísnění podmínek v případě domácího bělení?
Vlivem změny zákona o koncentraci účinné látky v bělicích prostředcích se dá domácí bělení nyní využít více jako doplněk k ordinačnímu bělení. Souhlasím s tím, že by bělení mělo probíhat pouze pod dohledem odborníka (zubního lékaře nebo dentálního hygienisty), jelikož je nutné zuby a měkké tkáně předem pečlivě vyšetřit, jinak hrozí riziko jejich nevratného poškození. Ve spojitosti s možnými riziky mi pak cenový rozdíl nepřijde tak velký.“
Marcel Dostál, DiS., dentální hygienista, imagedent

„Bělení zubů je poměrně invazivní metoda. Zpřísnění podmínek je proto v zájmu pacientů. Při neodborně provedeném domácím bělení může dojít např. k po-leptání dásně, zvýšení citlivosti zubů nebo objevení se bílých skvrn na sklovině. Pacient by si pak bez pomoci lékaře nevěděl rady. Odborně provedené bělení těmto nežádoucím projevům předchází a dokáže nežádoucí účinek např. pomocí ošetření laserem či remineralizace skloviny speciálním gelem napravit.“
Dr. Evgenie Zdorovtsová, a Cappella Dental

„Úpravu zákona o bělení zubů vidím pro stomatologii jako naprosto zbytečný krok. K tomu, aby člověk mohl vykonávat povolání se stomatologickým zaměřením, je třeba určitého odborného vzdělání. Tento krok je zjevně mířen na kosmetické salony, ale zasahuje poměrně zásadně do oboru stomatologie. Dentální hygienistka má vzdělání na to, aby pracovala samostatně, je tudíž schopna také posoudit, jestli je chrup vhodný na bělení nebo jaká opatření jsou před zákrokem nutná.“
Lucie Hronková, DiS., dentální hygienistka, Dental Office H33

Jak se o zuby starat po vybělení?

Po provedení ordinačního bělení se pacientovi doporučuje zhruba 48 hodin dodržovat tzv. bílou dietu, což znamená nejíst a nepít žádné barevné potraviny (kari, špenát) a nápoje (káva, čaj, kola, džus).

Související články