Telomeráza. Prodlouží život? - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Telomeráza. Prodlouží život?

Telomeráza. Prodlouží život?

autor: estation

Prodlouží život?

V roce 2009 získala skupinka profesorů v čele s Elizabeth H. Blackburnovou Nobelovu cenu v oblasti medicíny za objev telomerázy – enzymu, který je schopen prodlužovat samotné konce eukaryotických chromozomů (tzv. telomer), a zabraňovat tak stárnutí. V souvislosti s tím se tehdy objevil i první produkt TA-65, který obsahoval látku, jež telomerázu údajně aktivuje. V současné době je na českém trhu nový produkt, který uvádí totéž. Co na něj říkají odborníci?

Co jsou telomery?

Telomery jsou koncovou částí chromozómů v každé lidské buňce a jejich funkcí v těle je ochrana DNA v těchto chromozómech a také ochrana samotných chromozómů před poškozením. Hrají důležitou roli v určování délky života. Když se zkracují, buňky stárnou. Proces zkracování může ovlivnit řada faktorů jako stres, onemocnění apod. Enzym, který pomáhá telomery prodlužovat, se nazývá telomeráza. Je-li její aktivita vysoká, telomery se nezkracují a neprobíhá buněčné stárnutí.

Co dokáže aktivovat telomerázu?

Telomerázu nemají všechny buňky. Ty, již ji nemají, jsou donuceny žít podle předem daného programu. Jakmile telomera dosáhne kritické délky, nastává buněčná krize, buňka se přestane dělit a nastoupí programovaná smrt (apoptóza). Avšak některé buňky, jako jsou např. lymfocyty nebo pohlavní buňky, působením telomerázy svoje telomery stále obnovují a tím se jejich život prodlužuje. Podnikatel Noel Patton, jenž získal licenci od biotechnologického gigantu Geron na prodej TA-65, tvrdí, že telomerázu kromě jiného aktivují molekuly extrahované z kořene čínské byliny astragalu, u nás známého jako kozinec. Dlouhodobé studie ale zatím nic takového neprokázaly.

Zkoumání telomerů

„Know Your Telomeres – Poznej své telomery“ je výzkum, který provádí skupina vědců pod vedením Dr. Elizabeth Blackburnové v areálu Parnassus UCSF. Studie se snaží zjistit více o telomerách, jejich délce a jiných markerech stárnutí. Více na www.knowyourtelomeres.com.

Rakovinové bujení

V rakovinných buňkách, které se nekontrolovaně dělí a jsou schopny se množit neomezeně, je telomeráza aktivní. Například tzv. HeLa buňky z cervikální rakoviny Heleny Langeové jsou schopny množit se neomezeně a dodnes v tkáňových kulturách dalece přežívají svou nositelku. Potenciální inhibitory činnosti telomerázy by mohly být velmi účinnými protirakovinnými léčivy a výzkumy v tomto směru jsou velice intenzivní.

TS-X Advanced Telomere

Přípravek obsahuje: extrakty z bakopy drobnolisté, astragalu membranacea (kozinec blanitý), ostropestřce mariánského, kurkumy, alfa-galaktosidázu, vitaberry-mix ovoce, rostlinné antioxidanty (koncentrát z růžičkové kapusty, extrakt z cibule, rajčat, brokolice, mrkve, špenátu), vitamin B6, citrusové bioflavonoidy, sečuánský pepř (prášek), vitamin D3, vitamin B2, extrakt ze slupek hroznů (resveratrol). Výrobce: SISEL International, cena: 3 198 Kč za 30 kapslí. Seženete na www.natureprodukt.cz, tel.: 606 506 506.

Otázky pro výrobce

1. Jakou technologií se vyrábí TS-X?
Odpověď: Přípravek je založen na vědecké bázi složek, které Tom Mower starší a Tom Mower mladší studují už 15–20 let. Toto patentované složení vychází z extrakčních metod zajišťujících výsledky, které tyto složky v rámci vědeckého výzkumu prokázaly.
2. Jak velké jsou částice, které tento produkt obsahuje?
Odpověď: Velké jsou tak akorát.
3. Byla u tohoto produktu testována účinnost (měření délky telomer před a po užití produktu)?
Odpověď: Testování provádí soukromá laboratoř jménem SpectraCell, ta testuje délku telomer v krvi. Náš produkt prokázal příznivé výsledky. Jako zajímavost bych zmínil jednoho z hostů, Roberta Foota, kterému je 92 let a užívá TSX už 10 měsíců. Dal si ve SpectraCell otestovat telomery a výsledky ukázaly, že navzdory skutečnému věku odpovídá jeho biologický věk 49 rokům, plus minus 7 let odchylky. Z biologického hlediska tedy odpovídá rozmezí 42 až 56 let!

Názory odborníků

RNDr. Petr Fořt, CSc., výživový poradce
„Jde o produkt multisložkový, na bázi extraktů z léčivých bylin, jejichž ověřené efekty lze využít i v prevenci předčasného stárnutí nebo jako prostředek ‚aktivní sebeobrany ve vyšším věku‘. Účinky konkrétních bylin jsou popsány pravdivě. Největším přínosem je z mého pohledu především bacopa a směs ovocných a rostlinných antioxidantů spolu s jedním z nejúčinnějších, jímž je resveratrol. Poněkud neseriózně se jeví odpověď na otázku, zda výrobce může předložit výsledky seriózní studie, které by potvrdily jeho tvrzení o účincích na telomery. Zmínka výrobce o efektu produktu na jednoho velmi starého muže mi připadá úsměvná, ale především zpochybňuje oprávněnost jeho tvrzení. Podle mého názoru bude muset výrobce nakonec přece jenom provést vědeckou studii prokazující jeho tvrzení, jinak bude na potenciální spotřebitele, kteří nebudou jen pasivně přijímat ona tvrzení, působit neseriózně.“

MUDr. Michael Kučera, odborník na mitochondriální a bioregulační medicínu
„Podle mě je to naprostý vědecký a medicínský nesmysl. Nevím, jak by mohl extrakt z astragalu (kozince) a bacopy vůbec ovlivňovat telomery. Firma to má velmi mazaně zpracované – popisují výzkumy o telomerech a jejich efektu, ale je to jen popis, který se netýká tohoto produktu. Pouze to chytře dali dohromady, aby to vypadalo, že produkt telomery ovlivňuje, ale to je nesmysl.“

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
„Nabízený produkt může být účinný v prevenci příznaků stárnutí, avšak nikdo nedokázal, že dokáže aktivovat telomerázu. To ostatně nedokáže ani patentovaný extrakt firmy z astragalu, což přiznávají i jeho výrobci – firma Geron. Myslím si, že nabídka uvedeného preparátu se chce svézt na popularitě objevu telomerázy, ale spíš si tím škodí. Kdyby se totiž podařilo aktivovat telomerázu v buňkách lidského těla, je zde reálné nebezpečí, že se zaktivují dřímající nádorové buňky, a výsledkem bude vznik rakoviny. Vzhledem k tomuto možnému riziku je proto aktuální opatrnost při jeho užívání, protože nebyly provedeny klinické studie s jeho dlouhodobým užíváním.“

Při přípravě článku bylo mimo jiné čerpáno z těchto zdrojů: My, What Long Telomeres You Have, Scientific American,
April 2011 Issue a Doba jedová 2. Více o telomerách se dozvíte na: www.lekari-online.cz/health-and-beauty/tajemstvi-telomer

Související články